УДК 340.1
DOI 10.37749/2308-9639-2024-10(262)-1
О. В. Фатхутдінова, доктор філософських наук, кандидат юридичних наук, професор кафедри загальноюридичних дисциплін, декан юридичного факультету, Київський університет туризму, економіки і права, Заслужений юрист України
АДАПТАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В УКРАЇНСЬКОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ ЩОДО ПРИВЕДЕННЯ ДО ВИМОГ ЄС
Адаптаційні процеси в українському законодавстві щодо приведення до вимог Європейського Союзу є одним із ключових напрямів євроінтеграційної стратегії України. З огляду на стратегічне значення вступу України до ЄС, ці процеси набувають все більшої актуальності та стають предметом інтенсивного вивчення і реформування. Гармонізація національного законодавства з нормами та стандартами ЄС є необхідною умовою для забезпечення не лише правової сумісності, але й економічного розвитку, соціального захисту, особистої безпеки та демократичних свобод в Україні.
Європейська інтеграція передбачає значні зміни в різних сферах суспільного життя, що вимагає від України адаптації свого законодавства до вимог ЄС. Це процес, який включає в себе не лише прийняття нових законів та внесення змін до існуючих, але й систематичну роботу з удосконалення інституційної спроможності, розвиток технічних стандартів, забезпечення правової експертизи та ефективного моніторингу. Для досягнення успіху в цих адаптаційних процесах важливо забезпечити тісну співпрацю з європейськими експертами, адже некоректне трактування та застосування норм ЄС може призвести до значних помилок у правовій сфері.
У даній статті розглядаються теоретичні та практичні аспекти адаптації українського законодавства до вимог ЄС, аналізуються основні виклики та стандарти, за якими узгоджується адаптаційний шлях. Особлива увага приділяється питанням технічних стандартів нормативно-правових актів ЄС по відношенню до українських, підвищенню інституційної спроможності, забезпеченню фінансових ресурсів та політичної підтримки, а також моніторингу та оцінці ефективності проведених реформ.
Ключові слова: адаптація права, законодавство ЄС, нормотворча діяльність, імплементація правових норм, acquis ЄС.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
- Жаровська Г. П. «Acquis communautaire: європейська правнича термінологія». Чернівецька правова школа. Стаття від 07.10.2022. URL: https://law.chnu.edu.ua/acquis-communautaire-yevropeiska-pravnycha-terminolohiia/.
- Кочин В. В. «Загальні положення Acquis ЄС щодо регулювання відносин у непідприємницьких товариствах та установах» // Проблеми цивільного права та процесу. Харківський Національний університет внутрішніх справ, С.251 – 256, 2019. URL: https://univd.edu.ua/general/publishing/konf/24_05_2019/pdf/70.pdf .
- Малюга Л. Ю. «Вплив євроінтеграційних процесів на законодавство України у сфері соціального захисту» // Соціальне право № 1/ 2017 С. 144—152. URL: https://soclaw.com.ua/index.php/journal/issue/view/1 дата звернення 19.09.2023.
- Ямковий В. І. Гармонізація законодавства України з правом європейського союзу як один з етапів його адаптації до європейських правових стандартів. Правовий часопис Донбасу. 2018. № 2 (63). С. 33–39.
- Сьох К. Я., Гультай М. М. «Імплементація нормативно – правових актів Європейського Союзу у національне законодавство України». Юридичний науковий електронний журнал № 6/2022 с. 82—84 URL: http://www.lsej.org.ua/6_2022/18.pdf.
- Дір І. Ю. «Основні характеристики Acquis communautaire Європейського Союзу» Том 2 № 78 (2023): Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право URL: http://visnyk-pravo.uzhnu.edu.ua/article/view/286637.
- СOMMISSION STAFF WORKING DOCUMENT «Better Regulation Guidelines» від 03.11.2021 // URL: https://commission.europa.eu/document/d0bbd77f-bee5-4ee5-b5c4-6110c7605476_en?prefLang=ru.