УДК 347
DOI 10.37749/2308-9636-2023-8(248)-1
М. О. Гетманцев,
кандидат юридичних наук, старший дослідник,
завідувач лабораторії захисту суб’єктивних прав,
відділу проблем приватного права Науково-дослідного інституту
приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України
ДО ПИТАННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ
ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ
У cтатті автором досліджено зміст та особливості законодавчого закріплення основних положень судового контролю за виконанням судових рішень у Цивільному процесуальному кодексі України, Господарському процесуальному кодексі України, Кодексі адміністративного судочинства.
Було наголошено на тому, що виконання судових рішень є однією з основних складових правової системи будь-якої країни, і його важливість насичується, особливо в сучасній Україні. Судовий контроль за виконанням рішень набуває особливого значення в умовах конфлікту та війни, коли суспільство потребує надійності та захисту своїх прав та інтересів.
По-перше, важливість виконання судових рішень полягає в тому, що це забезпечує реальний захист прав і свобод громадян. Україна, як багата на історичні випробування країна, особливо розуміє це значення, оскільки незалежність і права громадян довгий час були під загрозою. Забезпечення виконання судових рішень створює певний фундамент для правопорядку та правової стабільності, надаючи громадянам впевненість у тому, що їхні права будуть захищені.
По-друге, умови війни в Україні призвели до надзвичайного зростання числа судових справ, пов’язаних з конфліктом. Це ставило під великий тиск систему судового контролю та виконання рішень. У таких умовах важливість ефективного судового контролю та виконання рішень ще більш очевидна, оскільки це впливає на мирне врегулювання конфлікту, забезпечення справедливості, та відновлення після воєнних руйнацій.
По-третє, судовий контроль за виконанням рішень є ключовим аспектом довіри до системи правосуддя в Україні. Умови війни вимагають від держави максимальної ефективності в забезпеченні законності і правопорядку. Відповідальність перед судом та можливість належного виконання рішень створюють віру в справедливість системи та підтримують легітимність влади.
Отже, виконання судових рішень в Україні є важливим аспектом забезпечення прав та свобод громадян, врегулювання конфлікту, та збереження легітимності держави в умовах війни. Система судового контролю та виконання рішень грає вирішальну роль в зміцненні правового простору і забезпеченні стабільності в країні.
Таким чином, підсумовуючи все вище наведене можна дійти висновку про те, що на сучасному етапі судовий контроль за виконанням судових рішень являє собою мультифункціональну систему, пов’язану з різноманітними судоустрійними та процесуально-правовими проблемами. Важливо, що органи судочинства мають змогу на практиці реалізовувати цей вид процесуальної діяльності лише безпосереднє здійснення правосуддя – під час розгляду та вирішення спірних (цивільних, господарських чи адміністративних тощо) питань віднесених до юрисдикції різних судів, адже у інший спосіб судова влада позбавлена можливості контролювати правомірну діяльність суб’єктів відповідних правовідносин.
Відсутність єдиної теоретичної бази у визначенні сутності судового контролю за виконанням судових рішень об’єктивно проявляє себе і в тому, що в окремих галузях процесуальної науки вже висловлена практично не доведена теза про те, що судовий контроль в окремих випадках виступає в якості принципу відповідного судочинства.
При цьому підстав для ототожнення процесуальної діяльності суду із здійснення судового контролю за виконанням судових рішень з фактичним відправленням правосуддя немає. Ми поділяємо точку зору тих вчених, які визначають судовий контроль за виконанням судових рішень в якості самостійної процесуальної функції, що має кореспондуючий характер і здійснюється виключно «у відповідь» на вольові, ініціативні дії учасників відповідного судового провадження.
Ключові слова: ухвала, судове рішення, цивільне судочинство, цивільна справа, виконавче провадження, примусове виконання, суд.
Список використаної літератури
- Кропивна К. О. Судовий контроль як засіб забезпечення ефективного виконання судових рішень. Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Право. Вип. 3/4 (31—32). 2016. С. 177—182.
- Макаров М. А. Судовий контроль у кримінальному процесі: теоретичні та правові основи: дис… докт. філ.-ії та д. юрид. н.: 12.00.09 «Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність». Київ, 2020, 495 с.
- Підлубна О. В. Судовий контроль за виконанням судових рішень. Розвиток державності та права в Україні: реалії сьогодення: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (м. Одеса, 13-14 серпня 2011 р.). Одеса: у 2 ч. Одеса: ГО «Причорноморська фундація права», 2011. Ч. ІІ. С. 18—20.
- Ржепецька К. М. Судовий контроль як адміністративно-правовий засіб захисту прав і свобод людини. Форум права. 2009. № 2. С. 364—368.
- Пеший Д. А. Судовий контроль як засіб забезпечення законності в досудовому кримінальному провадженні. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. 2014. № 10-1. Т. 2. С. 115—127.
- Смокович М. Судова влада: місце в суспільстві та судовий контроль. Юридична Україна. 2012. № 10. С. 99—107.
- Сушко Л. П. Організаційно-правові засади здійснення судового контролю в Україні: дис… канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2009. 181 с.
- Чорнобук В. І. Законність і обґрунтованість процесуальних рішень судді в порядку судового контролю у досудових стадіях кримінального процесу: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.09. Одеса, 2007. 25 с.
- Bakker R. Judicial Control: Comparative Essays on Judicial Review. Maklu. 1995. 165 p.
- Bebr D. Development of Judicial Control of the European Communities. BRILL. 2011. 822 p.