В. С. Ковальський, доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального та адміністративного права Академії адвокатури України
«ПРАВОВИЙ ВИМІР ТА ОХОРОНА НАЦІОНАЛЬНОГО БАГАТСТВА УКРАЇНИ» (рецензія на колективну монографію)
У сучасний період Україна перебуває під впливом екзистенційних викликів пов’язаних із глобалізацією, постковідною, економічною, демографічною кризою, повномасштабною війною росії проти незалежності України, що викликає нагальну потребу у трансформації підходів та визначенні нормативно-правових механізмів щодо збереження, охорони й захисту природніх і людських ресурсів. Це вимагає змін у правовій системі, адаптації законодавства до нових викликів.
Колективна монографія «Правовий вимір та охорона національного багатства України» за загальною редакцією О. Кота, А. Гриняка, Л. Купіної, В. Шакуна є доробком колективу авторів – співробітників Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України, які впродовж тривалого часу працювали за напрямом дослідження проблемних питань щодо охорони національного багатства України.
Уперше в Україні науковцями Інституту правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України здійснено комплексне дослідження правового статусу національного багатства, окреслено напрями нормативного закріплення його складових з метою створення правових механізмів збереження, примноження, охорони та захисту національного багатства України від внутрішніх і зовнішніх посягань.
Монографія вирізняється особливою актуальністю з точки зору триваючих обговорень і перемовин щодо можливої угоди, зокрема зі Сполученими Штатами Америки, яка стосується доступу до українських рідкоземельних та інших корисних копалин, адже це безпосередньо пов’язано з національним багатством України. Рідкісноземельні метали є цінним ресурсом, тому будь-яка угода щодо них матиме значний вплив на економічне та політичне майбутнє України, тому правовий вимір національного багатства на сьогодні є основою для подальших нормативно-правових та політичних рішень щодо природних ресурсів України.
Як слушно відзначив в передмові до монографії академік Василь Іванович Шакун, – розпочинаючи приватизацію об’єктів майже всіх сфер власності, влада не провела оцінку національного багатства. Відомо, що національне багатство є нагромадженим запасом ресурсів і благ, який є пріоритетним показником результатів економічної діяльності й можливостей нації щодо подальшого соціально-економічного розвитку. Воно визначає рівень матеріальної та духовної культури нації та утверджує найвищу цінність людини. У різні періоди історичного розвитку людства увага дослідників до цієї макроекономічної категорії варіювалася від широкої популярності до цілковитого забуття. Національне багатство є відображенням економічного, соціального, екологічного прогресу чи регресу суспільства.
Варто погодитися, що відсутність єдиної системи оцінювання національного багатства й недосконалість методик його обчислення зумовлює потребу у формуванні системного підходу, який має бути орієнтований на усунення кримінологічних чинників, що сприяють корупції, правдиве відображення економічних пропорцій і тенденцій розвитку, уніфікацію методології, принципів здійснення оцінки національного багатства та його елементів у межах розширеної концепції національного багатства.
Рецензована монографія містить передмову, три розділи, які об’єднують дванадцять підрозділів….