УДК 351.865

DOI 10.37749/2308-9639-2024-6(258)-1

М. О. Шилін, професор спеціальної кафедри ННІ Державної безпеки Національної академії СБ України доктор юридичних наук, професор

ORCID ID: 0000-0001-8169-9324

О. І. Корнійчук, старший викладач спеціальної кафедри ННІ Державної безпеки Національної академії СБ України

ШЛЯХИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ СЕКТОРУ БЕЗПЕКИ І ОБОРОНИ УКРАЇНИ З ПРОТИДІЇ ЗАГРОЗАМ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ

У статті проведено аналіз створення і функціонування системи інформаційно-аналітичного забезпечення та взаємодії складових сектору безпеки і оборони України для вирішення завдань із забезпечення національної безпеки, а також можливостей РНБО України як координатора організації діяльності таких суб’єктів забезпечення національної безпеки як СБ Україні, розвідувальні органи України (СЗР, ГУРМО, розвідувальні підрозділи ДПСУ). З’ясовано, що з метою удосконалення організації діяльності зазначених державних інституцій, посилення їх спроможностей із своєчасного виявлення, попередження й припинення загроз життєдіяльності і сталому розвитку України, її суверенітету, конституційному ладу, територіальній цілісності протягом останніх років здійснено певні спроби вирішити цю проблему, зокрема створено та забезпечено Апаратом РНБО функціонування Головного ситуаційного центру України як програмного комплексу зі збору, накопичення і обробки інформації, необхідної для підготовки рішень у сфері національної безпеки і оборони, а також Національний координаційний центр кібербезпеки, Центр протидії дезінформації як робочі органи РНБО, затверджено щодо них відповідні Положення та визначено їх завдання і повноваження. Поряд з цим затверджене і введено в дію рішення РНБО «Щодо удосконалення мережі ситуаційних центрів та цифрової сфери національної безпеки і оборони».

Безумовно ці заходи певним чином позитивно вплинули на поліпшення взаємодії суб’єктів сектору безпеки і оборони та координацію їх діяльності. Водночас, вони не призвели до утворення єдиної системи стратегічних комунікацій для організації адекватної протидії актуальним загрозам національній безпеці України в сучасний період, оскільки названі центри є робочими органами РНБО лише з окремих питань сфери національної безпеки.

Для вирішення цих проблем, необхідне застосування системного підходу, ефективного використання усього наявного комплексу оперативних сил і засобів, форм та методів суб’єктів забезпечення національної безпеки. У цьому зв’язку авторами обґрунтовано доцільність створення при РНБО України Головного Центру протидії гібридним загрозам національній безпеці України, визначені його складові елементи. Завдяки цим заходам може бути сформована система стратегічних комунікацій при РНБО, спроможна вирішувати завдання з належної організації діяльності сектору безпеки і оборони України з протидії гібридним загрозам національній безпеці, як в умовах широкомасштабної російської агресії, так і в мирний час.

Ключові слова: сектор безпеки і оборони, організація, забезпечення національної безпеки, гібридні загрози, система стратегічних комунікацій.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  1. Сальнікова О. Ф., Посмітюх О. І., Петренко М. І. Ситуаційний центр як ефективний механізм стратегічних комунікацій. Інвестиції: практика та досвід № 7. 2021. С. 62—66.
  2. М. В. Каптан. Удосконалення мережі ситуаційних центрів у сфері інформаційної безпеки. Електронне наукове видання. Аналітично-порівняльне законодавство. С. 279—287.
  3. О. П. Гудима. Концептуальний підхід до формування змісту типового положення про ситуаційний центр органу сектору безпеки і оборони. Наукові перспективи. № 4(22) 2022.
  4. Про Рішення РНБО Про створення та забезпечення діяльності Головного ситуаційного центру. Указ Президента № 115/2015 від 28.02.2015. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0002525-15#Text.
  5. Положення Про національний координаційний центр кібербезпеки. Указ Президента України від 7 червня 2016 р. № 242/ 2016. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/242/2016#Text.
  6. Положення Про Центр протидії дезінформації. Указ Президента України від 7 травня 2021 р. № 187/2021. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/187/2021#Text.
  7. Про рішення РНБО від 4 червня 2021 р. «Щодо удосконалення мережі ситуаційних центрів та цифрової сфери національної безпеки і оборони». Указ Президента України від 18 червня 2021 р. № 260/2021. URL:https://www.rnbo.gov.ua/ua/Ukazy/4916.html.
  8. Президент представив секретаря РНБО Олександра Литвиненка й окреслив п’ять завдань для Ради. URL: https://www.rnbo.gov.ua/ua/Diialnist/6817.html.
  9. Положення про Міжвідомчий науково-дослідний центр з проблем боротьби з організованою злочинністю. Указ Президента України від 26 лютого 2007 р. № 144/2007. URL: https://www.president.gov.ua/documents/1442007-5554.